İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi&Film
  3. Arif V 216 Filminde Zekice Yapılan Göndermeler

Arif V 216 Filminde Zekice Yapılan Göndermeler

Arif V 216 Filminde Zekice Yapılan Göndermeler
1

Uyarı!

Filmi henüz izlemeyenler için ufakda olsa yazı spoiler içermektedir. Filmi izledikten sonra buraya gelmeniz sizler için daha iyi olur!

Film vizyona girer girmez birçok sinemaseverler gibi bizde ekip olarak sinema salonuna gittik. Vizyona çıkış tarihi ile birlikte 3 gün içinde 1 milyondan fazla izlenen Arif v 216’yı izlerken birçok ayrıntı kaçırdık. Gelin gözden kaçırdığımız ayrıntıları hep beraber inceleyelim!

 

1-İlk göndermemiz Emel Sayın’a!

Garavel Usta’nın gözleri açılması için girdiği ameliyatdan sonra gözleri açılıyor ve ilk gördüğü kişiye “Emel Sayın” diye sesleniyor. Buna şahit olan doktor “Çoklu Görme” ile bu durumu tanımlıyor. Emel Sayın’ın nostaljik kliplerinde kristal şeklinde Sayın’dan 5-6 tane olduğunu hatırlayın…

 

 

 

2-Ozan Güven, yani namıdeğer 216’da kendine bir gönderme yapıyor.

Fi-Çi dizisinde Can Manay karakteri ile kariyerinin zirvesine çıkan Ozan Güven, yeni filmi ArifV216’da bir robotu canlandırıyor. Güven’in yıllar önce magazin muhabirine sarhoş olduğu sırada “Kaç yaşındasın sen?” dediği söylemini hatırlayın. Aynen 216’da etrafında onunla alay eden birçok çocuğa da aynı ifadeyi söylüyor ve seyirci kahkahaya boğuluyor.

 

 

 

3-“Almanlar bizi kıskanıyor..” ifadesi

Bir zamanların en çok yaygınlaşan sosyal medya jargonu “Almanlar bizi kıskanıyor” ifadesine atıfta bulunan robot filmin en politik espirilerinden birini yapıyor.

 

 

 

4-Bir sonraki göndermemiz yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a Gelsin!

Bir Zamanlar Anadolu’da filmini izleyenler hatırlayabilir! Bir ağaçtan yere bir elma düşer ve kamera uzun bir süre içinde yere düşen elmayı takip eder. Arifv216 filminde de buna benzer bir sahne mevcut. Arif ve 216 tartışırken konu birden Nuri Bilge Ceylan’a gelir ve odanın kapısı birden açılıp içeriye bir elma yuvarlanır… Muazzam!

 

 

 

5-Shining Filmindeki kızlara gönderme!

Arif’in evi basılmak üzere polisler tarafından sarılır. Arif’te robotu kendi özel bölümüne getirerek saklamaya çalışır. Robotu özel odaya getirdikten sonra Arif dışarı çıkarak insanları oyalamaya başlar. Dışarı çıktığı sürede görülen “Bu çocuklar mı sevimli?” dediği o iki mavi elbiseli kız da bu filmin göndermesi.

 

 

 

6.Aklınıza “Pek Yakında” filmi gelsin..

Pek Yakında filminde geçen hastane sahnesinede bir gönderme. Doktor, Garavel’in göz bandajlarını açarken “Göremeyebilir” diyor. Arif de “İstese görür yani?” diyerek Pek Yakında filmine atıfta bulunuyor.

 

 

 

7-Zeki Müren’in Uçağında Paraşüt’ün Olmaması…

Zeki Müren’in akıllarda kalan “Durdurun uçağı inecek var!” söylemi olduğu sahnede ayrıca bir paraşüt sahnesi vardır. İşte Arifv216’da Zeki Müren’in uçağında paraşütün bulunmaması, bu efsaneye sahneye gönderme oluyor.

 

 

 

8-Filiz Akın’a da bir gönderme!

Eğlence esnasında Filiz Akın görünür. Filiz Akın, Arif ile konuşmaya başlar fakat ne mi oldu? Dudakları ile söylediklerinin planı bir türlü uyuşmaz. İşte Cem Yılmaz, burada Yeşilçam efsanesi Filiz Akın’ın bir türlü uyuşamayan dublaş klişesine gönderme yapar. Muhteşem!

 

 

 

9-Son gönderme Terminatör’e gelsin!

Filmin birçok sahnesinde Arif zaman makinesi ile biryerlere ışınlanır. Işınlandığı yerlere hep çıplak olarak başlar. Bu da Terminatör filmine bir gönderme.

 

5 Ocak 2018 tarihinde vizyona giren filmi 3 gün içerisinde 1 milyon 331 bin 691 kişi izlemişti.

Yorum Yap

Yorum Yap