İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Her Telden
  3. Ankara’daki Kız – Erkek Öğrenci Yurtları

Ankara’daki Kız – Erkek Öğrenci Yurtları

Ankara’daki Kız – Erkek Öğrenci Yurtları

Ankara’da 7’si devlet 12’si vakıf olmak üzere 19 üniversite bulunmaktadır. 500 bini aşkın üniversite öğrencisiyle İstanbul’dan sonra en fazla üniversitelinin bulunduğu Başkent’te bu yoğun öğrenci nüfusu öğrenciler için kalacak yer sorunu oluşturmaktadır.

KYK yurtlarının ucuz olmasına karşın kontenjan yetersizliği, yemek, internet, giriş-çıkış saatlerinin katılığı, çamaşır yıkama gibi sorunlarının bulunması sebebiyle öğrenciler alternatif barınma seçeneklerine yönelmektedir.

Öğrenci evi rahatlık bakımından en uygun barınma seçeneği olmasına karşın Kızılay, Bahçelievler, Cebeci, Kurtuluş, Gazi Mahallesi, Maltepe gibi öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı semtlerde ev kiraları çok yüksek. Ayrıca eve çıkarken depozito, emlakçıya komisyon, ev eşyaları için çok fazla masrafınız olacak. Ayrıca yemek, bulaşık ve temizlik sorunuyla birlikte kira ve faturalar çok fazla harcama yapmanıza sebep olacaktır.

Özel yurtlar ise genellikle üniversite yakınlarına konuşlandığı için ulaşım için ekstra ücret ödemezsiniz. Ankara’da özel yurtlar yurdun konumu, yemekli oluşu, odalarda kalan öğrenci sayısı ve yurt olanaklarına göre aylık 750-3.000 TL arası değişmektedir.

Sokak sokak dolaşarak özel yurt aramanıza gerek yok. Ankara kız yurtları araması yaparak il, ilçe ve üniversiteye yakınlık kriterlerine göre tüm özel kız yurtlarını liste halinde görebilirsiniz. Yine Ankara özel erkek yurtları bağlantısını ziyaret ederek başkentte bulunan özel erkek öğrenci yurtlarını listeleyebilir size en uygun yurdu seçebilirsiniz.

Yurt Rehberi sitesiyle;
– Google Street View uygulamasıyla yurdun bulunduğu sokakta sanal gezintiye çıkabilirsiniz.
– İletişim kısmından yurdun adres, telefon ve web site bilgilerini görebilirsiniz.
– Galeri sekmesinden ise yurt odaları ve ortak alanlarına ait fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Örneğin Gazi Üniversitesini kazanan kız öğrenciler https://yurt.unibilgi.net/tags/gazi-universitesine-yakin-kiz-yurtlari/ bu bağlantıyı ziyaret ederek Gazi Üniversitesi kampüslerine yakın konumda bulunan özel yurtları listeleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap