1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Android Telefonların Güvenlik Zaafı, Üreticilerden mi Kaynaklanıyor?

Android Telefonların Güvenlik Zaafı, Üreticilerden mi Kaynaklanıyor?

Android Telefonların Güvenlik Zaafı, Üreticilerden mi Kaynaklanıyor?

Akıllı Cihazlardaki Güvenlik Açığı Kimden Kaynaklanıyor?

Security Research Labs çalışanları, Android akıllı cihaz üreticilerinin pazardaki telefonlarına vadettikleri güvenlik güncellemelerini gerçekten verip vermediklerini araştırdılar. Çıkan sonuçlar, üreticilerin de güvenlik zafiyetleri konusunda masum olmadığını gösteriyor.

Android akıllı telefonlardaki güvenlik açıklarının çoğunlukla Android işletim sisteminin açık kaynaklı yapısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Peki Android akıllı telefon üreticileri, güvenlik konusunda üzerlerine düşen görevi yerine getiriyorlar mı? Security Research Labs’tan iki araştırmacı bu konu üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi.

Security Research Labs araştırmacıları, Android akıllı telefonların yazılımlarını denetlemek için önde gelen Android akıllı cihaz üreticilerinin son üç yıl içinde piyasaya çıkardıkları 1200 adet Android akıllı telefonu mercek altına aldılar. Temel amaç, üreticilerin piyasaya sundukları akıllı telefonlara Android güvenlik güncellemelerini sunup sunmadıklarını kontrol etmekti.

SRL araştırmacılarına göre Android akıllı cihaz  üreticilerinin çok geniş bir yelpazede akıllı telefon piyasaya sürmeleri, bazı modellerin yazılım güncellemelerinden mahkum kalmasına neden oluyor. Sony, Samsung, Xiaomi, Nokia, HTC, Motorola ve LG gibi devler, bazı güvenlik güncellemerini kaçırmış gibi duruyor. Fakat güvenlik güncellemeleri konusunda en kötü markalar TCL ve ZTE.

 

 

Abdullah YILDIRIM

Yorum Yap

Yorum Yap