İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Amazon Go Yapay Zeka Marketi

Amazon Go Yapay Zeka Marketi

1994 yılında ABD'nin Seattle şehrinde internet üzerinden kitap satarak işe başlayan ve bugün Dünya'nın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon, geçtiğimiz yıllarda yapay zeka marketini hizmete sunmuştu. 

Amazon Go Yapay Zeka Marketi

1994 yılında ABD’nin Seattle şehrinde internet üzerinden kitap satarak işe başlayan ve bugün Dünya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon, geçtiğimiz yıllarda yapay zeka marketini hizmete sunmuştu.

Küresel bir e-ticaret hizmeti sunan Amazon’un, Amazon Go aracılığıyla kurduğu marketinde bir tane bile personel çalışmıyor. Tamamen herşey yapay zeka (AI) ile yönetiliyor. Sadece bir personel alkol reyonunda alkol alan kişinin yaşını kontrol ediyor. Peki ama nasıl?

Telefonunuza indirdiğiniz Amazon Go uygulamasıyla telefonunuzdaki kare kodu süpermarketin girişinde gişelere okutuyorsunuz. Böylelikle sistem içeri girişinize müsaade ediyor. Bunun ardından yapay zeka üzerinden kameralar ve sensörler sizi market içerisinde takip ediyor ve siz bir ürünü alıp gittiğiniz zaman sensörler bunu algılayıp aldığınız ürünün sizin hesabınıza yazılmasını sağlıyor. Ödemeniz Amazon Go uygulaması üzerinden gerçekleşiyor ve siz kasiyer sırası beklemeden, hiç kimseyle diyalog kurmadan çıkış yapabiliyorsunuz.

Teknolojik gelişmelerin oldukça hızlı ilerlediği ve yapay zeka alanında çalışmaların daha da çok duyulduğu son yıllarda Amazon bunu kendi sistemine entegre ederek gelecekte de var olmaya devam edeceğini açıkça belirtiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap