1. Ana Sayfa
  2. Alexa
  3. Alexa Nedir Nasıl Kullanılır ?

Alexa Nedir Nasıl Kullanılır ?

Alexa Nedir Nasıl Kullanılır ?

Merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda size en çok kullanılan ve en tıkırında işleyen Amazon’un sayaç sistemi olan Alexa’dan bahsedeceğiz.

www.alexa.com

Alexa Amazon’a ait olduğu söylesende en büyük hissedarı Microsoft olan bir site sayacıdır. Bu sayaç hitleri daha değişik farklı sıralama ile göstermekte. Google’nin ise Pagerank gibi sistemlerde dikkate aldığı bir sayaçtır. Alexa’nın mantığı kısaca, tüm dünyada ki kurulu siteleri sıralamaya almaktır.

En çok girilenden en az girilene doğru sıralanmaktadır. Bu sıralama sitenize giren kişiler, sitenize giren kişilerin site bağına göre sıralanır, ve bu sıralamaya müdahale edilemez. Alexa’da herhangi bir siteye baktığınızda Rewievs kısmı sitenize yorum yapanları ve yıldız verenleri gösterir,.

Alexa Traffic Rank;
Dünyada içinde bulunan Alexa tarafından datası kaydedilmiş sitelerin içinde bulunan kendi sitenizin sırasını görmenize yarar.

Trafic Rank in TR(Ülke)
Türkiye içinde bulunan Alexa tarafından datası kaydedilmiş sitelerin içinde bulunan kendi sitenizin sırasını göstermeye yarar.

Sites Linking in
Sitenizde bulunan mevcut Alexa tarafından gelen, DMOZ ve diğer sitelerden gelen Alexa Backlinkleri gösterir.

Traffic Rank(Trafik Değeriniz) 
Sitenizle ilgili istatistikleri ve grafikleri görmenize yarar. Sayfanız ilk 100.000’e girerse Dün’e ait bilgileri de görebilirsiniz. Eğer girmediyse 7 günlük, aylık, 3 aylık ve 6 haftalık sıralarınızı görürsünüz.

Contact İnfo (İletişim Bilgileri) 

Site sahibiyle ilgili bilgileri, mail adresini göstermekte, büyük bir firma ise daha detaya girer, bunu Alexa sitesi üzerinden düzeltebilirsiniz.

Keywords (Anahtar Kelimeler)
Sitenize bulunan tüm aarama motorları üzerinden en çok hangi kelime ile hit geldiyse o kelimeleri sırası ile gösterir.

Demographic (Ziyaretçileriniz)
Değerler biraz sallama olsa bile sitenize girenlerin yaş,eğitim,lokasyon gibi bilgilerini alırsınız. Bunu her site için ölçmez, bunu ölçmeleri için hitli ve Alexa’sı düşük olan bir site olmanız gerekmektedir.

Clickstream (Hit Kaynakları) 
Doğru şekilde sitenize nereden hit geldiyse örnek Google, Facebook, Twitter vb. onlar sıralı olarak bir şekilde gösteriyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap