1. Ana Sayfa
  2. Futbol
  3. Alex Ferguson: HAYAT HİKAYEM

Alex Ferguson: HAYAT HİKAYEM

Alex Ferguson: HAYAT HİKAYEM
2

Hadi şimdi sizinle küçük bir oyun oynayalım.Ben size bir isim söyleyeceğim ve sizde bana aklınıza gelen ilk şeyi söyleyin. Alex Ferguson dediğim anda aklınıza ilk Manchester United geldi değil mi? Evet.Bu çok normal ama kendisinin bu şekilde aklımıza kazınmasının sebebi sadece ManU ve orada elde ettiği başarılar değil -bana sorarsanız- en önemli sebebi onun günümüz endüstriyel futbolunda daha değerli olan “para”nın yerine hayallerini ve tutkusunu izleyerek kendisinin tam 27 yılını tek bir takıma ayırması/adamasıdır benim gözümde.Ama “Hayat Hikayem” adlı bu kitapta göreceksiniz ki bu süreç sanıldığının aksine zor,yorucu ve fazlasıyla yoğun geçiyor.

 

Talihsiz şekilde kupa kayıpları,aynı şekilde Şampiyonlar Liginden elenişler,kritik zamanlarda bazı oyuncuların sakatlanması,futbolcu kaprisleri,özel hayatında karşılaştığı problemler,ilerlemiş yaşı sebebiyle yaşadığı sağlık sorunları ve daha birçok engel ama hiçbiri Sir Alex için aşılmaz olmadı,(defalarca emekliliği düşünse de)sonunda hepsinin üstesinden geldi.Elbette bu engeller öyle hemencecik kolaylıkla aşılmadı.

 

Ferguson’un engelleri aşıp başarılı olmak için elbette kullandığı yöntemler vardı.Benim gözlemlediğim kadarıyla ilki otoriteydi.Ona göre teknik direktör patrondu ve bu asla değişmemeliydi eğer takım üzerinde otoritenizi sağlayamazsanız o zaman ya görevinizden istifa etmeli ya da otoriteyi sağlamak/korumak için bazılarını takımdan yollamalısınız ki nitekim bu şekilde Sir Alex’in yolladığı oyuncular da oldu.(Ör:Takım kaptanı R.Keane).

İkinci olarak da tutumluluk faktörü var.İşte bu kelime Ferguson için bazı insanlar neden daha başarılı olur sorusunun cevabıydı.Başarılı olmak için tutumlu olun diyor kendisi.Ama tutumluluktan kastettiği cimrilik değil daha çok, ihtiyatlı olmak yani israf etmemeyi kastediyordu(öyle ki bunu hayatının her yerine sokmuştu.Hatta dediğine göre hem kendi çocukları küçükken hem de torunları tabaklarındaki yemeği bitirmediği zaman kalanları o bitirirmiş.)ve tutumlu olmak için de sıkı çalışılması gerektiğini düşünüyor.

İşte bunlar Alex Ferguson’un başarılı olmak için ve önündeki engelleri aşmak için uyguladığı başlıca yöntemler.Tabi akla gelebilir takımla aile gibi olmak ,birlik ve bütünlüğü sağlamak gibi değerler niye yok,bunlar da başarı getirmez mi?Bunları saymadım çünkü bunlar Ferguson’un olmazsa olmazları yani Manchester United demek onun için aile demek(eşi ve çocuklarından daha çok takımla vakit geçiriyordu.)ve önündeki engelleri aşmada takımı yani ailesini bir yöntem bir araç olarak değilde onu kendisiyle bir bütün olarak görüp kendinden ayrı koymuyor ve sonuçta engellere karşı birlikte hareket etmiş oluyorlardı.

 

 

Zafer de yenilgi de ailecek elde edilmiş bir sonuç oluyor.Bu şekilde düşünmenin meyvesi de Bechkam,Scholes,Giggs,Ronaldo ve bunlar gibi bir sürü yıldız olarak karşımıza çıkıyor ve tüm futbolseverler de mutlu oluyor.Ben burada bu ve daha fazlası olan yıldızlar hakkında Ferguson’un görüşlerinden,diyaloglarından bahsetmeyeceğim onu da siz okurlara bırakıyorum.Böylesi sizler için daha eğlenceli olur diye düşünüyorum.

Kısaca kitabın içeriğinden de bahsetmem gerekirse; eserde daha çok A. Ferguson’un ManU’da geçirdiği günlerle ilgili bizimle paylaştığı anılar ve hem dünyaca ünlü hem de uzun yıllar Ferguson’la çalışan gerek altyapıdan gerekse dışarıdan gelen futbolcularla (D.Beckham,R.Ferdinand,C.Ronaldo,R.Keane,R.Van Nistelrooy,W.Rooney,Scholes,Giggs,R.Van Persie vs …)ilgili Ferguson’un anıları,görüşleri ve diyalogları yer alıyor. Ayrıca Premier Lig de ManU’nun ezeli rakiplerinin teknik patronları ile münakaşaları,dostluk ilişkileri aynı zamanda medyayla yaşadığı sorunlardan, 2009/11′ in unutulmaz Barcelonasına kadar birçok konuya değiniyor.

 

Ferguson eserinde gençlik yıllarından da az da olsa bahsediyor(daha fazlasını merak edenler “Managing My Life” adlı kitabında daha ayrıntılı okuyabilirsiniz.)
Son olarakta Manchester United dışında ailesi,hobileri vb. ilgi alanları ve özel hayatını bizimle paylaşıyor. Kitapta benim de çok hoşuma giden Fergusonlu Manchester United’ın hem sayılarla futbol istatistiği ve tabloları hem de Sir Alex için bazı özel anların fotoğraflarının da bulunduğu birkaç bölüm de mevcut.

İşte bu kitapta Sir Alex Ferguson’un vizyonu,enerjisi ve olağanüstü yetenekleri sayesinde özellikle son çeyrek asırda Manchester United’ın sportif açıdan nasıl küresel bir güç haline geldiğine şahit olacaksınız.Onun insanı ve insan psikolojisini nasıl yönlendirdiğine ve aynı zamanda onun şefkatli,babacan,sözünü esirgemeyen yönlerine şahit olup,tavırlarıyla birçok kişiye nasıl ilham verdiğine ve 27 yıllık kupalar ve zaferlerle dolu bir takımın anılarına siz de ortak olacaksınız.

 

 

 

“Bazı insanlar tatile çıktığı zaman sadece Glasgow sahilinden kırk kilometre uzaktaki Saltcoats’a gitmek ister.Bazıları onu bile yapmak istemez.Evde oturmaktan veya parktaki kuşları,ördekleri seyretmekten mutluluk duyarlar.Bazılarıysa aya gitmek ister.Her şey insanların tutkusuna bağlıdır.”

                                                                                                                                                                                                 -Sir Alex Ferguson

 

 

 

 

-Abdullah Erdem tarafından yazıldı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumluyum ve İstanbul’da ikamet etmekteyim. Aslen Siirtliyim. Ortaokul ve liseyi İstanbul’da özel bir okulda tamamladım. Şuan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olup aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ÇAP yapmaktayım. Boş zamanımı şarkı söyleyerek, seyahat ederek ve konsol oyunlarıyla geçiyorum.

Yorum Yap