İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Her Telden
  3. Akış Kuramı Nedir?

Akış Kuramı Nedir?

Akış Kuramı Nedir?

Hayatınızda hiç sevdiğiniz bir işi yaparken kendinizi kaybettiğiniz oldu mu? O işe tutkuyla bağlandığınız anda zaman kavramını yitirip, müthiş bir keyif haline büründüğünüz o andan bahsediyorum. Belki dans ederken, şarkı söylerken; belki bir basketbol maçında oynarken ya da bir proje hazırlarken böyle bir his yaşamış olabilirsiniz. Birçok kişinin zaman zaman deneyimlediği bu durum psikolojide akış olarak açıklanıyor. Mihaly Csíkszentmihályi’nin geliştirdiği bu teori aslında mutluluğun kökenini merak etmeyle başlıyor.
“Hayatımızı yaşanmaya değer kılan nedir?” Sorusuna cevap arayan Csíkszentmihályi, araştırmalarına yaratıcı düşüncelere sahip sanatçılar ve bilimadamlarından başlıyor. Onlara “ İşinizi yaparken neler hissediyorsunuz?” sorusunu yöneltiyor. İşte sonuç akış teorisinin temellerini atan değerde. Soruyu cevaplayan her bir yaratıcı düşünce sahibi, o işi yaparken bu dünyadan soyutlandığından ve tamamen işine odaklandığından bahsediyor.
AKIŞ HALİ
Psikolojide akış, kişi etkinliğini gerçekleştirirken tam motive olduğu, tamamen odaklandığı, etkinlik süresince keyif aldığını hissettiği zihin durumudur. Akışta olan kişi öyle bir odaklanmıştır ki o an ne söylenirse söylensin duymayabilir. Hatta temel ihtiyaçlarını karşılamayı bile unutabilir. Einstein oğluna yazdığı bir mektupta bize bu durumu özetlemiştir:
“Sevgili Albert,
….Piyanoyu sevmene çok sevindim… Piyanoda hoşuna giden parçaları çal, öğretmenin ödev olarak vermese de çal. En çok bu şekilde öğrenebilirsin. Bir işi zevk alarak yaptığında zamanın nasıl geçtiğini fark etmezsin. Ben de bazen işime öyle dalıyorum ki, öğle yemeği yemeyi unutuyorum.”
AKIŞIN UNSURLARI
Csíkszentmihályi akış deneyiminin içerdiği şu 6 unsurdan söz etmektedir:
1. Kişinin yaptığı işle tamemen bütünleşmiş, konsantre olmuş olması
2. Gündelik hayattan soyutlanmış olması
3. Kişinin durum ya da etkinlik üzerinde bir kontrole sahip olduğunu hissetmesi
4. Zamansal deneyimin bozulması; kişinin öznel zaman deneyiminin değişmesi
5. Etkinlik deneyiminin içsel bir şekilde ödüllendirici olması, huzur vermesi
6. Kişinin başarılı olmak için gereken potansiyele sahip olduğunu hissetmesi (içsel motivasyon)

Bizim hayranlıkla izlediğimiz, bildiğimiz hayatlarını eserlerine adayan insanların tutkusu bu işte. En iyisini yapmaktan ve çalışırken akışa geçmekten gelen bir tutku. Yani motivasyon, odaklanma, tecrübeyle taçlanan bir tutku aslında akış. Başarının ve mutluluğun kapısını açacak bir anahtar…

Yorum Yap

Yorum Yap