İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Adrese Dayalı Sistem İle Lise Manzaralı Evlerin Kiralarında Şok Artış!

Adrese Dayalı Sistem İle Lise Manzaralı Evlerin Kiralarında Şok Artış!

Adrese Dayalı Sistem İle Lise Manzaralı Evlerin Kiralarında Şok Artış!

TEOG’un kaldırılmasından sonra yerine gelecek sistem ülkede merak konusu olmuştu.

Yaklaşık iki ay önce kaldırılan TEOG’un yerine gelecek sistem hakkında çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, sonunda yeni sistem hakkında kısa bir bilgi verdi.

 

 

Dün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yeni sistem ile ilgili Twitter’da yaptığı açıklama ile ‘Nitelikli Okul‘ sisteminin olacağını belirtti.

Yeni sistem ile ilgili en çok tartışılan konu ise Nitelikli Mahale Okulları idi. Yeni sisteme göre öğrencilerin yalnızca %10’u sınavla Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği nitelikli 600 liseye yerleştirilecek. Geriye kalan öğrenciler de evlerine yakın 5 liseden birini tercih edecek!

 
Nitekli Liseler Adeta Emlak Piyasasını Hareketlendirdi! Kiralar %50 Arttı!

 

 

Eğitim kalitesinin yüksek olduğu okulların çevresindeki evlerin kiraları yükseldi. Çocuklarını daha iyi bir okula kaydettirmek isteyen veliler 1000 Lira kirayı gözden çıkarmak zorunda kalacak.

 
Emlakçılar bu durumdan faydalanarak bu sisteme ayak uydurdu;

 

 

Yeni sistem ile emlak sitelerinde “lise manzaralı ev” ilanları görülmeye başladı.

Çocuklarının daha iyi bir lisede okuması için taşınmayı düşünen veliler için son tarih Mayıs 2018. Milli Eğitim Bakanlığı mahalli yerleştirme sisteminde elektronik sisteme kayıtlı olan adresleri göz önüne alacak. Bu nedenle mayıs ayından sonra ikametgahını başka bir bölgeye taşıyan ailelerin çocukları eski adreslerine göre yerleşecek.

Yorum Yap

Yorum Yap