1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. ABD’den İran’a Yeniden Ekonomik Ambargo

ABD’den İran’a Yeniden Ekonomik Ambargo

ABD’den İran’a Yeniden Ekonomik Ambargo

ABD ile İran arasında süregelen çekişmeler, uzun yıllardan beri açıktan yada gizli olarak devam ediyor. 2015 yılında ABD, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve İran gibi ülkeler arasında imzalanan p5+1 olarak anılan nükleer anlaşma Donald Trump açıklamasıyla ABD tarafından feshedildi.

ABD başkanı Donald Trump bu karara gerekçe olarak İran’ın anlaşmaya sadık kalmadığını ve nükleer silahlanma konusunda gelişmelere devam ettiğini belirtti. Bu iddiayı geçen hafta İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, MOSSAD tarafından aldıkları istihbarat doğrultusunda olduğunu açıklamıştı.

Bunun ardından ABD’nin böyle bir karar alarak tekrar ekonomik yaptırımlar yapacağına dair açıklamalarda bulunması üzerine, İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani; ABD, İsrail’e bakarak iş yapmıştır. ABD’ye güven olmayacağını bir kez daha tecrübe ettik açıklamasında bulundu.

ABD’nin İran’a uygulayacağı ekonomik yaptırımlar; gemicilik, para, altın, ham petrol ve ürünlerinin satışı gibi konularda ağır bir şekilde olacak. İran’ın bu yaptırımlara karşı nasıl bir önlem alacağı ise merak konusu.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

HABER EKİBİ

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

Yorum Yap