İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. ABD Ordusunun Robot Askeri

ABD Ordusunun Robot Askeri

ABD Ordusunun Robot Askeri
2

Küresel piyasada konumunu ve gücünü kaybetmek istemeyen ülkeler, her alanda birbirleriyle olan yarışlarını devam ettiriyor. Bu doğrultuda; yapay zeka ve robotik çalışmalarının hız kazandığı son günlerde,  robot asker konusunu da sık sık gündeme geliyor. Bu sebeple 2010 yılında yapılmış bir çalışmayı sizlere hatırlatma ihtiyacı duyduk.

ABD’nin savunma bakanlığı olan Pentagon’a bağlı Amerikan savunma ve geliştirme teşkilatı’nın finansörü olduğu Boston Dynamics Company’nin geliştirdiği PETMAN isimli robot 2011 yılında tanıtılmıştı.


PETMAN, 1.75 metre boya ve 80 kilogram ağırlığa sahip bir robot. Aynı zamanda robot; askerlerin yerine getirmekte zorlanacağı yada ölüm riskinin fazla olduğu zorlu görevlerde ve kimyasal saldırı olan bölgelerde görev yapmaya yönelik tasarlandı.
Boston Dynamic mühendislerinin açıklamalarında; robotun hidrolik sistemle hareket kabiliyetine ve bir erkek askere göre fiziki anlamda %50 güce sahip olduğu belirtilmişti.  Robotun görevleri ve hareketleri göğsünde bulunan, kontrol paneline girilen bilgilere göre şekilleniyor ve robot kendisine uygulan şiddete göre aynı ile muamelede bulunuyor.

 


Ülkemizde robotlara yönelik çalışmaların yeni yeni filizlendiği dönemler de, daha hızlı olmamız gerektiğini hatırlatmak için bu bilgiyi paylaşıyorum; Abd’de bu robotun tanıtımı Boston dynamics tarafından 2011 yılında Youtube’a yüklendi. Geliştirildikçe yeni videolar hala yüklenmekte.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap