İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Her Telden
  3. Normandiya Çıkartması

Normandiya Çıkartması

Normandiya Çıkartması

Çıkartmaların askeri tarihte çok büyük bir rolü vardır.Bunların en büyük ve en önemlilerinden olan bir tanesi Normandiya Çıkartması’dır(D-day).2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren bu savaş aynı zamanda ”Operation Overlord”(Overlord Harekatı) yani müttefik kuvvetlerin Paris’e kadar ilerleyip Almanlardan geri almalarını sağlayan harekatı başlatan çıkartmadır.Çıkartmadan önce Müttefiklerin niye böyle bir şeye ihtiyaç duydukları aslında çok bellidir.Almanya o zamanlar Doğuda Ruslardan zaten ağıryenilgiler alarak doğuda hep geriye çekiliyor, Kuzey Afrika Cephesini neredeyse kaybediyordu.Ama Almanlar asla pes etme yönünde değillerdi.Atlantik Okyanusundan gelebilecek tehditleri çoktan tahmin etmişlerdi bile ancak en çok merak ettikleri şey ise bu çıkartma nereyeyapılacaktı.Bunun sonucunda Hitler Erwin Rommel’i(Lakabı çöl tilkisi) görevlendirdi.En sonunda Almanlar Fransa-İspanya Sınırından Danimarka’nın kuzeyine kadar yapılacak savunma hattı yani ”Atlantic Wall”a(Atlantik Duvarı) karar verdiler ve yapımına başladılar.Bu hattın kumsal kısımlarına mayın,kumsalın tepelerine betondan yapılmış ”Bunker” yani sığınaklar yapılmış,”Bunker”ların arkasına da topçu birlikleri ve hava top bataryaları dizilmişti.Almanların savaşta en büyük hatalardan birisi ise Erwin Rommel başta olmak üzere Alman birlikleri çıkarmanın Pas-de-Calais’e yapılacağını düşünmesiydi ve bunun sonucunda dasavaşı kaybedeceklerdi çünkü müttefik kuvvetler onlara yalan yanlış haberler yolluyorlardı.Almanlar bu kadar hazırlık yaparken müttefikler de harekatın kesin tarihini 5 Haziran olarak belirledi ancak hava koşullarından dolayı harekatın asıl başlangıcı 6 Haziranda gerçekleşti.

Müttefiklerde Amerikan generali (daha sonradan Amerikan başkanı olacak olan) Dwight D. Eisenhower , İngilizlerde Bernard L. Montgomery vardır.Müttefik ordusunda bulunan işgal ordusuAmerikan,Kanadalı,İngiliz,Fransız vePolonyalı tümenden ;toplam 1 milyon 400 bin kişilik bir asker gücünden oluşuyordu.Gemi ve hava desteği de epey vardı; beş savaş gemisi, 20 kruvazör, 65 destroyer ve 5.500 uçaktan oluşan bir ordu…

Müttefikler artık hazırdı.Çıkartma 6 Haziran sabah 6:30 sularında başladı.Karaya çıkan askerler ilerlediklerinde panikten birbirlerine girmişlerdi.Zaten gel git ve akıntıdan,Almanların makineli tüfeklerinden epey sorun çekeceklerdir.Sonuç olarak sahil tutulmuştu ancak tahmin ettikleri kadar ilerleyememişlerdi.İlk gün 4 bin civarında ölü neredeyse 12 bin zayiat veren müttefikler yine de ilerliyorlardı.Artık müttefikler karadaydı ve bu almanlar için büyük bir darbeydi.Almanların dayanma güçleri kırılmıştı.Savaşın kaybedileceği korkusu giderek artmıştı ama artık yapılacak birşey yoktu.Sonuçta bu çıkartma ;Overlord Harekatı’nı başlatmış ve müttefikler kazanmıştı.

 

EREN TAKIŞ

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul’da ikamet etmekteyim. Rizeliyim. 17 yaşındayım. Özel bir lisede 2.sınıfta halen öğrenim görmekteyim. En büyük hobim tarih okumaları yapmak ve tarih hakkında yazı yazmak.

Yorum Yap