1. Ana Sayfa
 2. Otomobil
 3. 2. El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
1

2. el araç alınması hususunda özellikle büyük şehirlerden alım gerçekleştirilecekse çok dikkatli olunması gerekmektedir.

 

Öncelikle bir araç alınacağı zaman onun dış görünümünden çok; motor kısmının ve yürüyen aksamının daha önemli olduğunu bilmeliyiz. Almayı düşündüğünüz aracın dış kısmı her ne kadar süslü olsa da yürür aksamında ve motor kısmında bir takım sorunları varsa kesinlikle bu araç üzerinde düşünmemenizi öneririz.

Çünkü bu tarz bir aracı satın aldığınızda, kısa süre sonra sinirleriniz oldukça bozulabilir. Sinirlerinizin bozulmaması ve daha sağlıklı bir alışveriş gerçekleştirmeniz açısından size önereceklerimiz şunlardır;

Araca Genel Bakış ve Deneme Sürüşünde Bakılması Gerekenler?

Öncelikle almayı düşündüğünüz araç ile yola çıkıp bir tur atmanızı öneririz.
Bu gezinti esnasında; aracın sağ, sol, ön veya arka kısımlarından bir takım sesler geliyor mu? bunu dinlemelisiniz. Seyir esnasındayken egzoz kısmından kara duman veya beyaz duman atıp atmadığına dikkat etmelisiniz.
Almayı düşündüğünüz aracın ön düzen ayarlarının sağlıklı olup olmadığını
anlamak için; araçla düz ve sakin bir yolda giderken direksiyondan ellerinizi çekin ve bir düzlem üzerinde normal bir şekilde gidip gitmediğini kontrol edin. Eğer araç sola veya sağa doğru çekme yapıyorsa, ön düzen ayarlarında muhtemelen bir bozukluk vardır.

Araç çalışır durumda iken; kaput kısmını açın ve yağ kapağını açarak elinize hava üfleyip üflemediğini kontrol edin. Şayet hava üfleme gerçekleşmiyorsa;

bu aracınmotor kompresyonu düzgün çalışmaktadır. Araç çalışır durumda iken arka kısmına geçip egzozundan damlacıklar halinde su atıp atmadığını kontrol edin. Eğer su atıyorsa bu durum bir sorun olmadığını göstermektedir. Bu durum karbüratörlü olan araçlar için geçerlidir.

Araç ile deneme turu atarken aracın tüm viteslerini kullanın. Tüm viteslerin sağlıklı olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Şayet vites değiştirme esnasında viteste atma veya küt vurma sesi fark ederseniz bu durum, aracın şanzumanında birtakım sorunların olduğunu göstermektedir.

Aracın Kaporta Aksamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracın kaporta kısmı, en sağlıklı şekilde gündüz vaktinde kontrol edilebilmektedir. Bu yüzden aracı satın almayı düşündüğünüz günde, güneş altında kontrol etmeniz en sağlıklısı olacaktır. Aracın ön sağ ve sol çapraz kısımlarına geçerek, güneş ışınlarının araca vurma açısı ile araca bakarak kaporta kısmındaki dalgalanmaları tespit edebilmeniz oldukça kolay olur. Almayı düşündüğünüz aracın özellikle çamurluk ve kapı kenarı kısımlarına bakarak; çürümüş veya paslanmış halde sac aksamının olup olmadığını kontrol ediniz. Şayet imkanınız varsa otomobilin alt kısmına bakarak taban ve şasi kısımlarında çürüme ve yıpranma durumlarının olup olmadığına bakınız. Çünkü özellikle son yıllarda; çürükler, araçların vize alması konusunda sıkıntı yaratmaktadır.
Otomobilin kaput kısmını açarak motor ve şase numaralarını kontrol edin.

Bu kısımlarda kaynak, taşlama veya bozuk numaralandırma olup olmadığını eliniz ve gözünüzle kontrol edin.Aracın ön kısım podyallarında herhangi bir sorun olup olmadığına bakın. Çünkü bu kısımlardaki sorunların tamiri masraflı olmaktadır. Son olarak aracın fiyatı konusunda, fiyat araştırması yapmadan karar vermeyin.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (11)

 1. Bilgilendirme için teşekkürler.

 2. İçerik bağlamında çok güzel olmuş.Başarılarınızın devamını dilerim.İyi günler

 3. 10 ay önce

  2. El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Cok Güzel ve Faydalı Biligiler Teşekkürler…

 4. Güzel ve faydalı içerik olmuş 2.el araba alacak herkesin okuması lazım.

 5. 2. el araba alırken dikkat edilmesi gereekn husular konusunda çok güzel bir yazı olmuş. çok önemli bir konuya değinmişsiniz.

 6. 10 ay önce

  içerik bakımından harika bir site. bilgilendirici ve akıcı konular. İnsan bu sitede gezinmek için aradığı herşeyi sizde bulabiliyor. teşekkürler.

 7. Basarilarinizin devamını dilerim çok güzel bir site elinize sağlık

 8. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz hocam. Özellikle arabayı hakiki ustalara göstermek gerek.

 9. bilgilendirici ve akıcı konular. İnsan bu sitede gezinmek için aradığı herşeyi sizde bulabiliyor.

 10. 10 ay önce

  Sayenizde bilgi sahibi oldum, teşekkürler.

 11. 10 ay önce

  Son derece faydalı bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.